Polisaj 101- Müşteri Karşılama

Polisaj 101- Müşteri Karşılama

+ - 0

Merhaba detailing ve car care sever okurum, bu konuya uzun süredir değinmeyi planlıyordum lakin nasıl paylayacağımı bilemedim, bu blog’da aslında sizlerle uzun bir seriye başlayacağımızı belirtmek isterim. Polisaj 101 serisine. İlk hangi konuyla gireceğimi çok uzun süre düşündüm. Bu blog yazısını polisaj 101 koyma sebebim üniversitelerde bir derse ilk başlanırken böyle rakamsal sıfatların kullanıyor olması diye bilirim. Polisaj konusuna ilk polisaj nedir veya pasta nedir konusuyla girmeyeceğim. İlk konumuz müşteri karşılama olacak ve blog da olabildiğince detaylara gireceğimi belirtmek isterim. Bu blog yazılarını yazarken Türkiye müşteri kitlesine göre değil global seviyede olması gereken seviyeden bahsedeceğim bu yüzden yazıyı okurken global profesyonellik serisinde olacağını unutmamanızı isterim.

Fiyatlandırma nasıl yapılmakladır?

Fiyatlandırma konusunda ülkemiz resmen bir ucuzluk yarışına girmiş bir pazarlama stratejisine sahibiz bu yüzden bu konu ilk söyleyeceğim şey sizlere kampanya ile polisaj işlemi yapılamayacağını belirtmek isterim, uygulama yaptırmak isteyen ve bu yazıyı okuyan takipçilerime de belirtmek isterim ki 2022 yılında bu işlemin güncel döviz kurlarından ötürü hiç ucuza yapılamayacağını ve yapılan kampanyalara lütfen inanmamalarını önermekteyim.
Ucuz olan bir şey mutlaka bir işlemden veya üründen kaçınılıyordur, usta işçiliği ile yapılan hiçbir şey sabit fiyatla yapılamaz. Bknz, kaporta boyama işlemi neredeyse sabit bir fiyatı yoktur. Usta önce sizin isteğinizi dinler sonra istenilen kalitedeki işçiliğe ve emeğe dayalı olarak sizlere bir fiyat verir. Demek oluyor ki her arabadaki yıpranma ve yapılacak işlemin süresinin bir olmayacağını zaten söylememe gerek yok. Bunu göz önünde bulundurarak telefonda fiyat sabit fiyat veren yerlere biraz şüphe duymanızda büyük bir yarar olur.

polisaj101 2Gelelim asıl konumuza fiyatlandırma nasıl yapılmalıdır. Fiyatlandırma yaparken, arabanın boyasının mikron değerleri, yıpranma payı, kullanılacak malzeme miktarı ve kalitesi göz önünde bulundurmanız gerekiyor araç eğer dört dörlük yapılması gerekiyor ise bu işlem ortalama pasta – cila işleminde 2-3 gün olduğunu unutmamanız gerekiyor sabah bırak akşam al işlemleri genellikle kasap işi işlemler olduğunu söyleyebilirim.

Araç sahibi geldiğinde nelere dikkat edilmeli ?

Müşteri ile birlikte araç iyice hataları incelenmeli ve gerekirse polisaj öncesinde tamirat işlemleri yapılması gerekmektedir. Müşteri tespit randevusu verdikten sonra aracı mümkünse wax sökücü profesyonel bir şampuan ile yıkayın bu işlem sayesinde yüzeydeki kapatıcı ürünlerin çoğundan arındırmış olursunuz daha profesyonel ürünler ile de yıkama işleme yapabilirisiniz. Araç temiz ve kuru bir haldeyken polisaj sırasında gerekli olan aydınlatma seviyesinde aracı önce yüzeysel bir kontrolü sağlayın bu sırada fotoğraflamanız hem önce-sonra (before-After) görselleri yapmanız da kolaylık sağlayabileceği gibi sizden kaynaklı olmayan problemlerinde önüne geçmiş olursunuz (suçlama veya hasar durumları)
Fotoğraflama işleminin ardından devreye mikron ölçüm makinesi devreye giriyor, uygulama merkezinde mikron makinesi olması gerekiyor ama mikron ölçerken lütfen expertiz usulü geniş boşluklarla yapmayın daha sıkı bölgeyi ölçmenizi öneririm, Tespit formu ile riskli olan bölgeleri işlemeniz ve ortalama mikron değerlerini varsa aşırı düşük bölgeleri belirtmeniz, polisaj sırasında doğacak risklerin tahmini değil yazılı olarak önüne geçersiniz, eğer bu tespit formunuz yoksa endişelenmeyin ben size bir tane hazırlayıp bu blog’un sonunda sizlere pdf halinde sunacağım.

Boya ölçümünden sonra müşteriniz ile yapılmasını istediğiniz işlemleri konuşmanızda ve tespit formunda bunları yazmanızda önemi bahsetmeme gerek olmadığını düşünüyorum, bu işlemlerin ardından müşterinize randevu vererek işlemine başlayabilirsiniz.

hazırladığım formda iki adet sayfa mevcut, ilk sayfa olan müşteri kabul ve tespit formu, bu forum ile araç üzerinde sizden önce oluşmuş onarımı sizin sorumluluğunuzda olmayan (boyama, göçük düzeltme ve tampon tamiri gibi işlemlerde eğer yapıyorsanız yinede yazmanızda fayda var) belirmenizde fayda var tarafların yanında bırakılan bölgelerde çizerek anlatması zor olan kusurları yazılı olarak yazabilirsiniz. Bu yereleri doldurduktan sonra müşteri tesisinizden ayrılmadan okunabilecek seviyede müşterinize whatsapp üzerinden atarsanız siz değiştirdiniz muhabbetinden kurtulmuşta olursunuz.

polisaj101ikinci pdf yer alan kağıtta müşterinizin araba hakkında notlar kısmına müşterilerinizin taleplerini yazabilirsiniz, bu kağıtta sizler bölgelere ve taraflara mikron değerlerini yazmanız var ise düşük seviyedeki mikron miktarını yandaki boşluğu doldurarak tamamlayabilirsiniz.
pdf için tıklayınız;

pdfvar

 

pdfvar

ilerleyen blog yazılarımda polisaj nedir konusuna gireceğim, blog sayfasını kurma amacım bilgi paylaşımı olduğunu belirtmek isterim. Sizlere işinize yarayacak bir web sitesi olması için çabalıyorum hatalarım ve eksik bilgilerim olursa lütfen benimle instagram üzerinden veya
info@realbblog.com üzerinden iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yazı Kaynakları

Yazar Hakkında

Yorum Yap