Hakkımda

Merhaba, Ben Oğulcan BALABANLI

Ben kimim?
1996 yılının sıcak bir temmuz akşamında Ankara da bir devlet hastanesin de gözlerimi açtım, İlkokul hayatımı bir kısmını Ankara da geçirdikten sonra ortaokul ve lise hayatımın bir kısmını Antalya’da devam ettim, lise sonda İngiltere’de eğitimimin bir kısmını geçirdikten sonra üniversitenin 2. yılında Kanada’da devam ettim şimdi ise başka bir bölüm okumak için Polonya’da eğitim hayatıma devam ediyorum.

Otomobillere İlgim nasıl başladı?
Çocukluğumun Ankara’da geçtiği semt olan Köroğlu ve Libya caddesinde oturan sakinler ithal araba aşırı fazla bulunuyordu klasik mustang, grand cherokee, impala, saab, jaguar gibi o zamanlar bile lüks sayılan model araçları çocukluk hevesiyle inceleyebiliyor büyüklerimin neler yaptığına dikkat ediyordum. Babam Işıltan BALABANLI bulunduğu Temizlik ve Otel Ekipmanları sektörü dışında araba sevdası sayesinde kullandığı bir çok araçları onla beraber öğreniyordum. Antalya’ya taşınmamız ile arkadaş çevremin bir anda yok olması beni hobilere itti. Çocukluk meslek hayalim olan otomobil tasarımı için çizimler yaparken doğal olarak araştırma yaparak araçların materyalleri ve üretim bandına iyice öğrenmeye başladım.

Detailing ve Carcare nasıl başladım?

Küçüklüğümde aile büyüklerimin araçlarını yıkamaları hep ilgimi çekerdi, baba mesleğinden ötürü temizlik ürünleri ve ekipmanlarıyla iç içeyken ister istemez ürünleri öğrenmeye başladım, ilk taşıdım olan bisikletimin markası Pegeout’du ve üzerindeki boya sedefli koyu yeşildi bu bisikleti dikkat siz kullanmamdan ötürü boyanın aşırı yıpranması, ile babamla bir otomobil boyacısına gittik bisikletimin o güzel boyasının kötü bir hal alacağı düşüncesiyle ağlamaya başladığımı hala unutmam, Orda ki boya ustasının beni ikna etmek için “aynı boyayı yapıcım sen merak etme eskisi gibi parlamasa bile ben onu özel bir kremle parlatacağım ” demesi ile susmam bir olduğunu hiç unutmam bisikletin boyahaneden çıktıktan sonra ustanın elliyle attığı pastanın ilgimi aşırı çekmişti bisiklerin jantlarını bile parlatmasıyla benim yüzümdeki etkisi çok fazla olmuştu, bisiklet olayından sonra ilk motorum olan honda today o mavi rengini parlatmak için sonax ve meguiar’s markalarına merakım başlamıştı, lise sonlarda ingiltere’de eğitimim devam ederken odasını kiraladığım misafir ailemin oğlunun Siyah Saap gösterdiği ilgiyle yıkama ve bakım konusunda ilk ciddi bilgilerimi öğrenmiş oldum. Eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm hobby olarak bakım işlerine devam ederken Kanada da eğitim için gitmeye karar verdim. Orda okurken hem tecrübe olması hem de ailemden bağımsız olabilmek için detailing merkezinde işe girdim. Orda edindiğim tecrübe ile Alp ile kiraladığımız evin garajında homestudio tarzında bir uygulama merkezi yaptık eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye Dönüş sağladım.

RealBTest Hikayesi?

Kanadadan döndükten sonra etrafımdaki dostlarımla arabalarımıza bakarken bilgilerimi aktardım bazı uygulama merkezlerinde ara ara yardımcı olurken kafamda neden bilgimi insanlarla paylaşmıyorum sektörde çok fazla hata var diyerek instagram’da Realbtest sayfasını açtım.

WhatsApp Image 2022-04-13 at 17.43.40

Sıkça Sorular Sorular

Şu anda Polonya’nın başkenti Varşova’da yaşıyorum ama çok sık aralıklarla Ailemi ziyaret için İstanbul veya Antalya’ya gidiyorum.

Bu konuda çevremdekiler ve benimde karışık diyebilirim, Uzaktan da olsa çalıştığım Aile şirketimizde pazarlama (Sosyal medyada dahil olmak üzere) ve lojistik  bölümüne bakıyorum.
Bunun dışında geçmişte uygulama kanada homestudio ve butik studio tarzında uygulama merkezimi işlettim ve ustalık yaptım. ama asıl mesleğim pazarlama üzerinde diyebilirim.
Ek olarak bazı markaların imaj ve pazarlama stratejilerinde profesyonel anlamda destek vermekteyim.

Ana sponsorum yok ama ürünleri tanıtmam için nadirde olsa ürün gönderen firmalar oluyor, ama ürünleri genellikle kendim almayı tercih ediyorum. Eğer sponsorlu ürün gelirse bunu belirtiyorum.

Evet doğal olarak sevdiğim markalar tabi ki var, Koch chemie, fireball, menzerna ve Work Stuff gibi bazı markaların ürün kalitesini sevsemde fanatik boyutunda hayranlık beslemiyorum kendilerini geliştirmeyen markalara pek iyi gözle bakmıyorum